Vegalybė

Kodėl veganai nevalgo medaus?

Naminė bitė
Medus - naminės bitės sunkaus darbo rezultatas

Veganai ir medus

Veganai atsisako valgyti medų ir kitų bičių produktų. Tačiau dalis žmonių, paprastai vartojančių tik augalinės kilmės produktus, būtent medui daro išimtį. Kai kurie nežino apie medaus gavimo techniką ir pasėkmes bitėms, o kiti paprasčiausiai nenori atsisakyti šito skanaus produkto.

Tačiau tikroji veganizmo filosofija: specialiai nekenkti gyviems padarams – kertasi su medaug ir kitų bičių produktų vartojimu. Būtent bičių produktų, pieno produktų ir kiaušinių atsisakymas yra pagrindiniai skirtumai tarp veganų ir vegetarų.

Kodėl veganai atsisako medaus

Nevalgantys medaus veganai šį sprendimą argumentuoja tuom, kad bitės medų gaminą savo natūralioms reikmėms – tai jų pačių maistas.
Imdami medų, bitininkai dažnai stipriai pakenkia aviliui: paemimo metu gali mirti daugybė bičių. O viso avilio gyvenimui reikalingą, bičių pagamintą medų pakeičia sintetiniais sirupais, arba tiesiog atsikrato visos bičių kolonijos.
Veganų akimis toks elgesys su bitėmis yra nepriimtinas, ir būtent tai verčia jų atsisakyti medaus.

Medus - pačių bičių maistas

Medus yra naturalus ir pagrindinis pačių bičių maistas. Jis taip pat suteikia bitėms visas jų pilnavertiškam gyvenimui reikalingas maistines medžiagas, o žiemos metu tai vienintelis maisto šaltinis visam aviliui.

Naminė bitė, naudojama komercinei medaus gamybai, sunkiai dirbą kiekvieną dieną tam, kad visas avilys būtų pamaitintas ir paruoštas žiemos sezonui.

Visi esam girdėję pasakymą: „dirba kaip bitė”. Tai yra be galo tiksli metafora – per dieną bitė gali aplankyti tūkstančius gelių, siekiant surinkti medaus gamybai reikalingą nektarą.

Grįžus į savo avilį, visą savo surinktą lobį ji perduoda kitoms bitėms, kurios ir gamina iš nektaro medų. Avilys dirba kaip vienas šeima: vieni ieško gelių laukų, kiti renką nektarą. Liekantys namie paskirsto maistą, maitina jaunas bites, rūpinasi aviliu ir ruošia medaus atsargas žiemai.

Kad gautų pakankamai medaus ir užtikrintų aviliui pilnavertišką gyvenimą, bitės dirba visą dieną, kiekvieną dieną, visą gyvenimą. Per visą savo darbingą gyvenimą viena bitė surenka apie 1/12 arbatinio šaukto medaus.

Medus yra vienas iš pagrindinių bičių resursų ir būtinas dalykas viso bičių avilio gerovei. Veganų požiūriu, negalima valgyti iš bičių atimtą medų.

Kaip dėl medaus išnaudojamos bitės

Dauguma komercinių bitininkų siekia paimti kuo didesnį kiekį medaus. Yra bitininkų, kurie palieka bitėms reikalinga „minimumą” pragyvenimui, tačiau tai labiau išimtis, nei taisyklė.

Dažniau yra naudojamas paprastesnis ir pelningesnis būdas – iš bičių paimamas visas medus, o pakeičia jį sintetiniu cukraus sirupu. Toks sirupas nėra natūralus bičių maistas ir neturi pilnavertiškam bičių gyvenimui reikalingų medžiagų, kurias joms suteiktų iš jų atimtas medus. To pasekoje bitės valgo joms nebūdingą maistą, dažniau suserga, ir greičiau miršta.

O patys žmonės kur kas mieliau renkasi skanų, natūralų medų, nei tą patį cukraus sirupą, kuris yra paliekamas bitėms.

Kai kurie bitininkai, siekiant kuo didesnio pelno ir kuo mažesnių išlaidų, apskritai atsikrato bičių prieš žiemą, arba „užmigdo” avilį. Tai leidžia sutaupyti – maitinti nieko nereikia, prižiūrėti nieko nereikia. Produktas pagamintas, pelntas gautas. Ko daugiau reikia?

Deja, būtent taip žmonės atsidėkoja bitėms už jų sunkų darbą ir saldų medų.

Bitės yra verčiamos nešti pelną

Bičių motinėlėms dažnai nupjaunami sparnai, neleidžiant joms palikti avilio ir sukurti naują koloniją kitoje, patogioje vietoje. Kadangi toks žingsnis pakenktų bitininkų pelnui, motinėlė būna priversta visą savo gyvenimą praleisti avilyje.

Net labai atsargūs bitininkai, rinkami medų, užmušą didžiulį kiekį bičių. O medaus atimimas iš avilio yra didžiulis stresas visami kolinijai. Vėl gi, komerciniai verslai apskritai ne atsižiūri į bites ir atima iš jų visą medų iki paskutinio lašo.

Motinėles dažnai būna tiesiog užmušamos, ir jas pakeičia naujomis. Vyresnės (nors ir visiškai darbingos) motinėlės nebeneša bitininkams pakankamai pinigų, kad jas išlaikyti ir joms leisti toliau gyventi kolonijoje. Naujos, jaunos motinėlės gali dėti daugiau kiaušinių, todėl jos yra geresnis pelno šaltinis bitininkystei.

Medaus gamybos industrijoje, kaip ir daugybėje kitų komercinių industrijų, pagrindinis tikslas yra kuo didesnis pelnas. Bičių pilnavertiškas gyvenimas niekam nėra įdomus, jos yra tik pelno šaltinis ir instrumentas sėkmingam verslui.

Paimdami medų žmonės ne tik nužudo didelį kiekį bičių, bet dažnu atvėju ir apskritai sunaikina visą avilį.

Kokios išeitys veganams ir kitiems?

1. Veganiškos medaus alternatyvos

Skirtingai nuo bičių, mes galim sėkmingai ir laimingai gyventi nevalgant medaus.
Šiais laikais egzistuoja daugybė skanių, veganiškų alternatyvų žmonėms, mėgstantiems medų:

  • Klevo sirupas
  • Agavos nektaras
  • Datulių sirupas
  • Auksinis cukraus sirupas

Visos šios alternatyvos yra tinkamos veganams ir puikiai pakeis medų tiek gaminant saldžius patiekalus, tiek dedant į arbatą arba tiesiog valgant iš stiklainio. Kai kurie iš šių sirupų taip pat turi daug naudingų medžiagų.

2. Etiška bitininkystė

Jeigu medaus atsisakymas ne variantas, geriau rinktis etiškus bitininkus. Dažniausiai tai būna smulkūs, ekologiški ūkiai, kurių bitininkai myli ir rūpinasi savo bitėmis. Tai nereiškia jog jie nekenkia bitėms atimdami iš jų medų, tačiau jie bent jau stengiasi sumažinti tas negatyvias pasekmes.

Žmonėms, norintiems būti veganais ir visiškai minimalizuoti savo prisidėjimą prie gyvūnų išnaudojimo šis variantas nėra išeitis. Tačiau tiems, kas dėl kažkokių priežasčių nenori atsisakyti medaus, rekomenduojame pirkti būtent etiškai gaunamą medų.

3. Sumažinti medaus vartojimą

Žmonės valgo medų dėl įvairių priežasčių. Jeigu tai yra tiesiog tam, kad pasaldinti patiekalus ar arbatą – verta pabandyti pakeisti medų mūsų pasiūlytais augaliniais sirupais.

Kartais medus yra valgomas tam, kad pagerinti imuninę sistemą, gauti vitaminus ir kitas reikalingas medžiagas. Apelsinai, obuoliai, riešutai ir špinatai yra puikūs tų pačių naudingų medžiagų augaliniai šaltiniai.

Net tiesiog šiek tiek sumažinus medaus vartojimą, padarome žingsnį link mažesnio bičių išnaudojimo. Principas paprastas: mažesnė bičių produktų paklausa – mažesnis spaudimas bitėms.

Ar galima veganams valgyti medų?

Pagal tikrąją veganišką filosofiją medus, būdamas gyvulinės kilmės, yra nepriimtinas veganams produktas.
Tačiau veganizmas nėra sintetinių taisyklių rinkinys, tai yra gyvenimo būdas ir kelias. Šitame kelyje, kaip ir visame kame gyvenime, reikalinga harmonija ir balansas.

Būnant veganu svarbu būti laimingu, nes tik būdamas laimingas galėsi laimingais daryti ir kitus: tiek žmones, tiek gyvūnus aplink save. Jeigu pilnas medaus atsisakymas nepaveiks taves negatyviai – puiku.

Jeigu visiškai atsisakyti nesinori, pabandyk tiesiog sumažinti medaus vartojimą, pakeičiant jį augaliniais sirupais. Jeigu jau pirkti medu, tuomet kaip ir minėjome, geriau pirkti iš etiškų bitininkų. Taip sumažinsi ir savo prisidėjimą prie industrinės medaus gamybos, kurioje ir yra labiausiai išnaudojamos ir žudomos bitės.

O jeigu sirgdamas jauti ir visiškai sąmoningai supranti, jog iki sveikatos ir laimės organizmui trūksta medaus – valgyk į sveikatą ir nepamiršk padėkoti už jį bitėms. Taip pat gali padaryti gerą darbą – palengvinti bičių gyvenimą.

Kaip tu gali padėti bitėms?

Yra keli efektyvūs ir lengvi būdai pasaldinti gyvenimą pačioms bitėms. Taip ne tik savotiškai atsidėkosi už jų darbą, bet ir prisidėsi prie bendros jų gerovės mūsų planetoje. Šiuo metu Žemėje miršta daugybė bičių (priežastys dar nenustatytos). Todėl bet koks tavo prisidėjimas yra reikalingas ir bus į naudą. Taigi, kaip galima padėti bitėms?

Sodinant vietinius augalus. Augalai yra bičių pragyvenimo šaltinis, o labiausiai joms tinka būtent naturalūs to regiono augalai.

Dėl urbanizacijos, kirtimų, insekticidų ir žemdirbystės, bitėms reikalingų augalų skaičius mažėja. Net gi keli tavo pasodinti augalai ilgalaikėje perspektyvoje padės išmaitinti daugybę bičių.

Sodinti augalus galima visur: darže, kieme, pievoje, užmiestyje, kur tik gali ir turi galimybę. Tai efektyvus, visiems prieinamas būdas ne tik padėti bitėms, bet ir pasaulį padaryti šiek tiek žalesniu. Padeda net gėlės.

Bitė renka žiedadulkes
Vietinės gėlės labai svarbios bitėms

Statant vabzdžių namus. Kai kur jie dar vadinami vabzdžių viešbučiais. Šis variantas labiau tinka užmiesčiui, nes vabzdžių namai pritrauks daug bičių ar širšių. Tačiau jeigu turi didelę teritoriją arba tiesiog gali pastatyti tokį namelį kur nors vienkiemyje – bitėms tikrai atneši daug naudos!

Namai bitėms

Raketų mokslo čia nėra – pastatyti tokį dalyką gali mažametis vaikas. Tai bus puiki dovana bitėms ir labai palengvins gyvenimą bet kokiai naujai jų kolonijai. Joms paprasčiausiai nereikės leisti daugybę laiko ieškant tinkamos vietos ir statant viską savarankiškai.

Taigi, šiandien sužinojai dėl ko veganai nevalgo medaus, kaip išnaudojamos bitės ir kaip gali palengvinti jų gyvenimą. Atsisakyti medaus ar ne – tavo sąmoningas pasirinkimas.

Tačiau nepriklausomai nuo sprendimo, gali kažką duoti bitėms mainais. Būtent tokia ir yra mūsų šiandienos rekomendacija – aktyvūs veiksmai dideliai bičių gerovei.