Vegalybė

Kodėl veganai nevalgo kiaušinių?

Tai klausimas, kuris dažnai yra užduodamas veganams. Juk kiaušiniai – ne mėsa, kodėl reikėtų jų atsisakyt? Šiame straipsnyje mes pakalbėsime, dėl kokių priežasčių veganizmą propoguojantys žmonės atsisako kiaušinių.

Naminė višta
Naminė višta narve

Kodėl veganai atsisako kiaušinių?

Veganai nevalgo kiaušinių todėl, nes dėl kiaušinių yra išnaudojamos vištos ir jų reprodukcinė sistema. O siekiant didesnio pelno ir mažesnių išlaidų, dauguma fermų suteikia vištoms tik visiškai minimalias pragyvenimo sąlygas, jų gyvenimą paverčiant pragaru.
Veganams toks elgesys su gyvūnais yra nepriimtinas, todėl jie visiškai atsisako ne tik vištienos, bet ir kiaušinių.

Tikrieji veganai maitinasi tik augalinės kilmės produktais. Apart mėsos, žuvies ir kiaušinių, veganai nevalgo medaus ir nevartoja pieno produktų. Būtent šių produktų atsisakymas yra vienas iš pagrindinių skirtumų tarp veganų ir vegetarų. Žmonės propoguojantys augalinę mitybą, bet darantys išimtį tik kiaušiniams yra vadinami ovo-vegetarais.

Veganai yra prieš vištų išnaudojimą

Nuo vaikystės esame įpratę girdėti pasakojimus ir matyti vaizdelius, kuriuose rodoma, kokios vištos yra laimingos – lesa ramiai ėdalą, ir laksto su viščiukais. Anksčiau taip ir buvo. Tačiau dabar realybė kitokia: dauguma vištų gyvena labai sunkų, nelaimingą ir skausmo pilną gyvenimą.

Vištos narve
Vištų gyvenimo standartas - narvas iki gyvos galvos

Veganiškas gyvenimo būdas nepalaiko jokio gyvūnų išnaudojimo, o kiaušinių industrijoje vištos yra išnaudojamos ir prie viso to joms yra suteikiamos ne pačios maloniausios sąlygos: jos būna tankiai sugrūstos vienoje purvinoje patalpoje, su mažai šviesos ir erdvės.

Ten, kur ši praktika dar nėra uždrausta, kiaušinius dedančios vištos yra laikomos narvuose. Narvo dydis dažnai yra mažesnis nei a4 popieriaus lapas, o višta visą savo gyvenimą praleidžia jame, stovėdama ant plonos vielos. Ji neturi jokios galimybės ne tik pasisukti ar praskleisti sparnus, bet ir prigulti miegui – ji gali miegoti tik atsirėmusi į narvo sieną.

Be to, vištos dažniausiai yra žudomos nesulaukusios savo natūralaus amžiaus (8-10 metų), o maždaug tik 18 mėnesių. Jas žudo todėl, nes pramonėje tiesiog neapsimoka ilgai laikyti vištų, kurios dėl pablogėjusios sveikatos nepakankamai produktyviai neša kaušinius.

Kadangi vyriškos lyties viščiukai neatlieka kažkokios pelno atnešančios funkcijos, bet užima vietos ir ėda lesalą – jie dažniausiai yra nužudomi jau po kelių dienų. Štai kaip fermos atsikrato nereikalingų viščiukų:

Taip pat, dėl to, kad vištos yra specialiai verčiamos nešti daug kiaušinių, jų kaulai silpnėja, nes kalcio atsargos mažėja dedant kiaušinius(jų lukštas yra iš kalcio). Štai vaizdo įrašai parodantis vištų realybę, kurios nelabai mums nori rodyti pati kiaušinių industrija:

O kaip gi ne narvuose laikomos vištos?

Pastaruoju metu vis daugiau fermų yra skatinamos atsisakyti narvų ir laikyti vištas laisviau. Šis dalykas dar plačiai žinomas kaip cage-free vištų fermos. Teoriškai, tai turėtų nuteikti mus pozityviai ir dėl to turėtume ramiau žiūrėti į šią industriją.

Tačiau realybėje, fermų pareiškimai, jog jų vištos yra laikomos ne narvuose, dar nieko nereiškia. Dažnai visa tai vyksta tik „dėl varnelės” ir naujų marketingo galimybių. Tokiuose fermose, vištų gyvenimo sąlygos nedaug skiriasi nuo tų, kurios yra laikomos narvuose. Štai pavyzdys kaip atrodo kai kurios „cage-free” kiaušinių fermos:

Akivaizdu, jog šių vištų gyvenimo kokybė ne įtin skiriasi nuo gyvenančių narvuose. Jos visos yra sugrustos į mažas patalpas, gyvenimą leidžia jausdamos baimę ir stresą, o Saulės spindulių taip niekada ir nepamato. Jos vis tiek yra žudomos labai anksti, o viščiukų yra atsikratoma.

Nors šių vadinamųjų „cage-free” fermų sąlygos yra kiek geresnės, bendrai jos vis tiek yra labai tragiškos. Dėl to industriniai kiaušiniai yra raudona šviesa bet kuriam veganizmą propoguojančiam žmogui.

Kaip dėl kaimiškų kiaušinių?

Kaimiški, arba „bobučių” kiaušiniai yra didelis žingsnis link vištų gyvenimo gerovės. Kaime laikomų paukščių sąlygos yra žymiai geresnės: joms suteikiama daugiau erdvės, šviežio oro ir natūralesnio lesalo. Tokios vištos gyvena ilgiau ir laimingiau, o viščiukai paprastai nebūna žudomi.

Kai kurie teigia: „kiaušinius žmonės valgė tūkstančius metų ir viskas buvo gerai, o dabar veganai prigalvoja”. Tokie žmonės turėtų suprasti, jog visą tą laiką vištos buvo laikomos žymiai geresnėse ir natūralesnėse sąlyguose, negu yra dabar. Tai galioja ir mėsai, bei daugeliui kitų augalinių produktų.

Taip, žmonija jau seniai valgo kiaušinius, bet didžioji dalis šiuolaikinių vištų gali tik pasvajoti apie tą gyvenimą, kurį vištos turėjo praeityje. Kol nebuvo industrijos, jų gyvenimas buvo sąlyginai ramus ir natūralus.

Kai kurie ūkiai ar tiesiog kaime gyvenantys žmonės iki šiol laiko vištas gana natūraliomis sąlygomis. Veganų manymu tai yra didelis pliusas ir augant pas bobutes kaime, vištos gyvena žymiai geriau nei fermuose.

Naminės vištos
Kaime gyvenančios vištos

Be abėjo, kaime gyvenančios vištos nėra visiškai laisvos, jos vis tiek yra savotiškai kontroliuojamos žmogaus. Taip pat kažkam panorėjus kepto viščiuko arba joms tampant nereikalingoms, jos yra nužudomos. Tačiau toks gyvenimas vis gi yra geriau nei narvai ar fermos. Jeigu vištos ir turėtų būti laikomos žmogaus, tai tik taip – kuo natūraliau.

Ar veganai valgo kaimiškus kiaušinius?

Trumpai atsakant – ne, tikrieji veganai nevalgo net kaimiškų kiaušinių. Kokiose sąlyguose vištos bebūtų laikomos – jos vis vien yra išnaudojamas žmogaus poreikiams patenkinti. Pievose ganomos vištos, ar tankiai sugrūstos fermose, abu atvėjai numato jų eksploataciją. Ir kadangi veganų akimis toks elgesys su gyvūnais nepriimtinas, jie visiškai atsisako kiaušinių.

Tačiau kiekvieno mityba yra jo asmeninis pasirinkimas, dėl to žmogus pats sprendžia, kokius produktus vartoti jam atrodo teisinga, o kokius ne. Kaip ir minėjome, nevalgantys augalinių produktų bet darantys išimtį kiaušiniams, yra vadinami ovo-vegetarais (ovo – Lotyniškai kiaušinis).

Suprantama, jog pilnai atsisakyti kiaušinių kai kuriems žmonėms gali būti sudėtinga. Štai mūsų rekomendacija: jeigu visiškas kiaušinių atsisakymas ne variantas, bent jau pasistenk pirkti būtent kaimiškus kiaušinius. Tokiu atvėjų mažiau prisidėsi prie gyvūnų išnaudojimo ir žiauraus elgesio su jais. Taip pat palaikysi smulkųjį verslą, o ne stambias įmones ar korporacijas.

Kai kuriems kiaušiniai gali pakenkti

Tiesiog pasakyti jog kiaušiniai yra žalingas produktas nebūtų teisinga, nes jie turi ir sveikatai teigiamų savybių. Tačiau ir žala mūsų organizmui jie taip pat pasižymi. Mokslininkų nuomonių šiuo klausimų yra daug ir įvairių.

Tačiau dalykas ką reikėtų paminėti – kiaušinių industrijos, siekiant pasipelnyti ir pritraukti daugiau pirkėjų bei žmonių susidomėjimo, kartais paperka straipsnius ir remia jiems patogius tyrimus: (video Anglų kalba).

Tiesa, kalbant apie teigiamą pusę, kiaušiniai turi naudingų savybių: pvz B grupės vitaminų ir baltymų. Tačiau tai nėra tokia svari priežastis juos vartoti, nes šių medžiagų turi begalė augalinių produktų!

B grupės vitaminų turi neaktyvuotos maistinės mielės, tempeh (sojos pupelių gaminys), įvairūs riešutai, taip pat jais yra turtingos pilno grūdo kruopos bei ankštiniai. Visiems žinomos avižos taip pat turi B vitaminų.

Nors baltymų kiaušiniuose ne įtin daug, organizmas juos gerai pasisavina, ir daugelis žmonių į juos žiūri būtent kaip į potencialų baltymų šaltinį. Jeigu esi iš tokių – nėra ko pergyventi, pilnavertiška augalinė mityba visiškai užtikriną pakankamą baltymų gavimą. Apie tai parašėme atskirą, išsamų straipsnį: iš kur veganai ar vegetarai gauna baltymų.

Atkreipiant dėmesį į tai, kaip kiaušiniai gali paveikti organizmą iš neigiamos pusės, galime išskirti dvi rizikos grupes:

Labai dažnas kiaušinių vartojimas gali neigiamai paveikti širdies veiklą. Šis tyrimas rodo, kad daug kiaušinių vartojantys žmonės turi 19% procentų didesnę riziką susirgti kraujagyslių ir širdies ligomis. Vienas vidutinis kiaušinis turi virš 60% rekomenduojamos cholesterolio dienos normos. Kitas tyrimas teigia, jog didelis cholesterolio kiekis neigiamai veikia kraujagysles.

Mityba, įtraukianti kiaušinius, didina riziką susirgti diabetu. Šis straipsnis atsižvelgia į 14 tyrimų, kurių metu žmonės vartojo kiaušinius skirtingais kiekiais. Išvada: daug kiaušinių vartojantys asmenys turėjo 68% didesnę riziką susirgti diabetu. Sutikite, tai yra netgi labai nemažai.

Aišku, demonizuoti kiaušinių irgi neverta, bet turėti omeny jų keliamą riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis bei diabetu visgi reikėtų, jei mums rūpi mūsų sveikata.

 

Kuo veganams pakeisti kiaušinius?

Laimei, kaip ir dauguma gyvulinių produktų, kiaušiniai turi puikių augalinius pakaitalus, pilnai tinkančius veganams. Paprastai žmones kiaušinius valgo dėl dvėjų priežasčių: skonis ir baltymai.

Dėl baltymų viskas aišku – turime visą sąrašą geriausių augalinių baltymų šaltinių. Tačiau kaip dėl kitos kiaušinių valgymo priežasties – skonio? Čia taip pat turime gerą naujieną – kiaušinių skonį galima pajausti net jų visiškai nenaudojant!

Prieš paaiškindami kaip tai padaryti, norime atsakyti į dažną klausimą užduodamą veganams: ,,Kaip čia taip, esi veganas, tai kodėl tau atsiranda poreikis kiaušinių skonio alternatyvoms?’’.

Atsakymas – dažnai žmonės renkasi augalinę mitybą ne dėl skonio, o dėl etinių įsitikinimų. O dauguma vaikystės pamėgtų patiekalų (šaltibarščiai, omletas, blynai, vafliai ir t.t.), kurie kelia mielas asociacijas, reikalauja kiaušinių, kaip ingrediento. Būtent dėl to kartais atsiranda poreikis mityboje kažkuo pakeisti anksčiau naudotus produktus.

Taigi – kaip veganams pakeisti kiaušinius?

Priduoti patiekalui kiaušinių skonį:

  • „Kala Namak’’ druska
  • ,,Aquafaba’’ – konservuotų avinžirnių skystis
Su jų pagalba galima lengvai pridėti kiaušinių skonį norimam patiekalui (skonis bus beveik identiškas).

Į saldžius kepinius vietoj 1 kiaušinio galima dėti:

  • Pusė banano
  • 1 valgomasis šaukštas chia sėklų arba maltų linų sėmenų + 3 valgomieji šaukštai vandens
  • 1/4 puodelio vaisių tyrelės
  • 3 valgomieji šaukštai riešutų sviesto
  • 1/4 puodelio šilkinio tofu (angl. silken tofu)

Galima pasigaminti veganišką omletą:

  • Iš avinžirnių miltų – sumaišyti juos su tiek pat augalinio pieno, įdėti arbatinį šaukštelį acto, Kala Namak druskos ir kepti ant aliejaus + papildomai galima pridėti mėgstamus įdarus (daržovės, grybai, augalinis sūris ir taip toliau).
  • Iš tofu, ,,scrambled eggs’’ – pakepti svogūną ir česnaką su aliejumi, sutrinti šakute vieną bloką tofu + pilti pieno iki norimos konsistencijos ir naudoti Kala Namak druską pagal skonį.
Toks omletas bus labai panašus į paprastą omletą iš kiaušinių. Jeigu pasiilgote – siūlome išbandyti!

Veganizmas ir kiaušiniai. Kokios išeitys?

1. Atsisakyti kiaušinių vartojimo.

Norint kuo mažiau prisidėti prie gyvūnų išnaudojimo, kiaušinių reikėtų pilnai atsisakyti. Tik paklausos mažėjimas sumažina produkto pasiūlą. Būtent todėl pastaruoju metu yra uždaroma daug kailinių fermų – žmonės masiškai atsisakinėja gyvūnų žudymo dėl „grožio ir mados”. Tai iš ties puiki naujiena visai žmonijai ir gyvūnams.

Lygiai tas pats ir su kiaušiniais: kuo mažesnė bus paklausa, tuo mažesnė ir pasiūla. To pasekoje bus atidaroma mažiau industrinių fermų su žiauriomis vištų laikymo sąlygomis.

2. Pirkti kaimiškus kiaušinius

Vėl gi, jeigu galimybės visiškai atsisakyti kiaušinių nėra, geriau pirkti būtent tokius, o ne industrinius kiaušinius. Augančios kaime vištos turi ženkliai geresnį ir laimingesnį gyvenimą. O smulkiam ekologiškam ūkiui ar net pensininkei-močiutei tavo pinigai padės kur kas labiau nei didelei įmonei.

3. Sumažinti kiaušinių vartojimą.

Siūlome išbandyti mūsų pateiktus receptus, o į kepinius ir kitus patiekalus pabandyti dėti „Kala Namak” arba „Aquafaba”. Garantuojame, net tarp didelių kiaušinių mėgėjų retai atsiras sugebantys atskirti skonį!

Pabaigai

Net tiesiog sumažinus gyvulinių produktų vartojimą, yra padaromas didelis žingsnis link gyvūnų gerovės. O šiandien išsiaiškinome: pagrindinė priežastis dėl kurios veganai atsisako valgyti kiaušinius yra būtent etiška.

Atsimink – gyvenime svarbiausia yra laimė. Tačiau kurti savo laimę reikia nedarant nelaimingais kitų. Mes papasakojome apie kiaušinių industrijos įtaką vištų gyvenimui, visa kita – tavo asmeninis sprendimas. Iki kito karto!

Vegalybę norima perduoti į geras rankas 🤍

Šiuo metu noriu skirti energiją ir laiką kitiems projektams. Šis parduodamas geram žmogui ar organizacijai už simbolinę kainą.